HAKKIMIZDA

GÜLSÜM SOYAK


Engelliler ile Engelli Çocuk Annelerine Destek Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi (KAGÜK), engelliler ile engelli çocuk ailelerine destek olmak amacıyla 2015 yılında Antalya merkezden çıktığı yolda; konusu çocuk, kadın, girişim, üretim olan her şeye destek ve paydaş olabilmeyi amacıyla emin adımlarla ilerliyor. Gülsüm Soyak tarafından kurulan ve sosyal bir kooperatif olarak hayatına devam eden KAGÜK, bu doğrultuda engelli çocuklar ve aileleri için ekonomik katkı sağlamalarına destek olmanın yanı sıra farkındalık yaratmaya yönelik çalışmalara imza atıyor.

“ Ben doğuştan engelli olmayı sıra arkadaşımdan, sonradan engelli olmayı kardeşimden, engelli annesi olmayı kendi annemden, kooperatifçiliği de ilkokul çağlarımda çocukken öğrendim. “

-KAGÜK Kurucusu Gülsüm SOYAK

Kagük kooperatifi 25.04.2015yılında engelli ile engelli çocuk annelerine destek, kadın girişimi üretme ve işletme kooperatifi olarak kurulmuştur. Kurucusu Gülsüm Soyak’tır. Biz sosyal bir kooperatifiz. Kadınlarımızın ekonomiye katkı sağlaması için yardımcı olmaya çalışıyoruz. Üretip pazarım yok diyene Pazar, üretmek istiyorum ama bilgim yeterli değil diyene atölye çalışmalarımızla destek veriyoruz. Bu toprakların kaybolmaya yüz tutmuş el sanatlarını da güncelleştirme çabası içindeyiz. Aynı zamanda farkındalık yaratmaya çalışıyoruz AB programı çerçevesinde proje sunduk ve kabul edilmesiyle skolyoz hastalığıyla ilgi farkındalık çalıştayı düzenledik, çölyak hastalığıyla ilgili kinoa üretimine başladık. Çölyak hastalarının glutensiz ürünlere daha rahat ulaşmasını sağlıyoruz.Ekibimiz 3.000 üzeri rakamlara ulaştı çekirdek yönetim kadromuz 7kişi. Biz Bugüne kadar hiçbir üyemizden aidat toplamadık ve hiçbir yerden maddi bağış veya destek almadık. Maddi giderlerimizi kooperatif yönetimi kendi imkanlarıyla karşılıyor.

Manevi olarak şehrimizin Gümrük Ticaret il Müdürü Seval Yasak Dizerkonca hanım kadın olduğu için bizi anladı ve kucakladı kooperatifimiz Ticaret Bakanlığına bağlı ve ne kadar şanslıyız ki Ruhsar Pekcan hanımefendi sesimizi her zaman duydu. Bizim amacımız konusu çocuk, konusu kadın, konusu girişim, konusu üretim olan herşeye destek ve herşeyle paydaş olabilmek.Biz engellere inanmıyoruz,biz imkansızlıklara inanmıyoruz. Kooperatif bir holding gibi vergi veriyor tek farkımız bizde gönüllük esas. Biz bir çocuğa değmenin geleceğe dokunmak olduğunu düşünüyoruz, bir kadının kendi ekonomisine katkıda bulunmasının üreten bir ülkeye destek olacağını biliyoruz. Bir çivi bir nal, bir nal bir at, bir at bir atlı kurtarır. O atlı ki komutansa orduyu o ordu o ülkeyi kurtarır felsefesine tam bir gönüllükle bağlı hiç durmadan hiç yorulmadan çalışıyoruz. Antalya merkezli bir kooperatifiz fakat tüm Türkiye Cumhuriyetini kucaklıyoruz kültürümüzü tanıtabilmek için diğer illerle kardeş kooperatif olmak istiyor ve komşu ülkelerimizle de sosyal,ekonomik, kültürel anlamda kaynaşmayı amaçlıyoruz.


Gerek atölyelerimizle öğretiyor, gerekse pazar sağlayarak destek veriyoruz


Bireylerin hem kültürel hem de ekonomik anlamda kalkınmalarına destek olarak sosyal yaşama katılımlarını arttırmayı amaçladıklarını vurgulayan Soyak, “Üretip ‘pazarım yok’ diyene pazar, ‘üretmek istiyorum ama bilgim yeterli’ değil diyene atölye çalışmalarıyla destek veriyoruz. Düzenlediğimiz atölye çalışmalarıyla engelli çocuklara ve engelli ailelere yeni beceriler kazandırmanın yanı sıra, kaybolmaya yüz tutmuş el sanatlarının modern versiyonları ile ürünler geliştirilip, ailelerin gelir ele etmesi için üretilen ürünlerin satışlarına olanak sağlıyoruz.

KAGÜK

Aşamadığınız engelimiz,engelimizi aşmaktır.